KODLAĞRI PROJESİ ROBOTİK ve KODLAMA ŞENLİĞİ 2019

Kodlağrı Projesi kapsamında ilimizde yıl boyunca öğretmenlerimizin rehberliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan projeler Kodlama Şenliği'nde sergilendi.Projeye ilimizde projeye dahil olan anaokulları,ilkokullar,ortaokullar ve liseler tarafından hazırladıkları projelerle yoğun bir katılım gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl ikincisi düzenlen kodlama şenliğine Ağrı Merkez ve ilimize bağlı 7 İlçemizden yazılım ve robotik kodlama kategorilerinde toplam 480 proje katılım sağlamıştır. Öğrencilerimiz aylarca süren çalışmalarını sergilediği şenlik birbirinden güzel çalışmalar ile renkli görüntülere sahne oldu.

Robotik ve Kodlama Şenliği 2019

Kodlama Şenliği’nde konuşan Vali Elban,’’ 2017 Kasım ayında ilk kodlama eğitimini başlattığımızda doğrusu hedefimiz yüksekti ama buralara bu kadar zaman içerisinde gelmeyi biz de çok beklemiyorduk. Yıl içerisinde birkaç bin öğrenci ile bu işi yürütür, yıl sonunda da dört bin veya beş bin rakamıyla eğitim alan öğrenci sayısını tamamlarız diye düşünüyorduk. 2017 - 2018 eğitim öğretim yılını 19.750 kodlama eğitimi alan öğrenci sayısı ile tamamladık. Bizim ön gördüğümüz sayının çok ama çok üstündeydi. Bugün itibariyle ilimiz genelinde kodlama, robotik ve tasarım eğitimi alan öğrenci sayısı 107.150’ye ulaşmıştır. 165.000 civarında zorunlu eğitim çağında öğrencilerimiz ilde eğitim almaktadır. Biz artık 2019-2020 eğitim öğretim yılında hedef olarak, sayısı 165.000 olan tüm öğrencilerimizi kodlama eğitimi ile buluşturmak istiyoruz’’ dedi.

Robotik ve Kodlama Şenliği 2019

Valimiz Sayın Süleyman Elban, öğrencilerin çalışmalarını sergilediği stantları tek tek gezerek inceledi.

Bu yıl ilki düzenlenen 1.Ulusal KodlAğrı Robotik Kodlama Yarışması’nda birinci olan öğrencilere ödüllerini Valimiz Sayın Süleyman Elban takdim etti.

Kodlama Şenliğine Valimiz Sayın Süleyman Elban, Rektör Prof.Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.